Вести

November 10, 2023

Високите цени на гасот на трошоците за тргување со влијанието на мрежата Ethereum

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherNikos PapadopoulosResearcher

Вовед

Цените на бензинот на мрежата Ethereum достигнаа врв од 270 gwei во четвртокот, што е највисоко ниво од јуни 2022 година. Како резултат на тоа, трошоците за тргување заменици се искачија помеѓу 60 и 100 долари за неколку часа.

Високите цени на гасот на трошоците за тргување со влијанието на мрежата Ethereum

Разбирање на цените на гасот

Цените на бензинот на Ethereum се мерат во gwei, што е мала единица на етер (ETH) еднаква на една милијарда дел од ETH. Овие цени се користат за одредување на надоместоците што корисниците на Ethereum ги плаќаат за да се осигураат дека нивните трансакции се вклучени во најраниот блок од мрежните валидатори.

Влијание врз трошоците за тргување

Зголемувањето на цените на бензинот имаше значително влијание врз трошоците за тргување. Трговците мораа да плаќаат повисоки такси за извршување на замените, со трошоци кои се движеа од 60 до 100 долари за време на периодот на шпиц. Ова зголемување на трошоците создаде привремена бариера за трговците, ограничувајќи ја нивната способност да се вклучат во често и исплатливо тргување.

Заклучок

Додека цените на бензинот на мрежата Ethereum може да варираат, неодамнешниот скок на 270 gwei резултираше со забележително зголемување на трошоците за тргување. Трговците се соочија со повисоки провизии, поради што беше поскапо извршувањето на замените. Важно е трговците да бидат свесни за овие флуктуации и соодветно да ги планираат своите стратегии за тргување за да ги минимизираат трошоците и да ја максимизираат профитабилноста.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Најнови вести

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB
2024-02-16

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB

Вести