Вести

November 15, 2023

Биткоин и Алткоини: Подготовка за параболичен потег

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherNikos PapadopoulosResearcher

Вовед

Ко-основачите на фирмата за криптоаналитика Glassnode веруваат дека Биткоин (BTC) и алткоините се подготвуваат за значително нагорно движење. Во оваа статија, ќе ги истражиме клучните точки споделени од ко-основачите на Glassnode, Јан Хапел и Јан Алеман, и ќе разговараме за потенцијалните импликации на пазарот.

Биткоин и Алткоини: Подготовка за параболичен потег

Шаблони за знаме на бикови

Хапел и Алеман нагласуваат дека и Bitcoin и Ethereum (ETH) неодамна покажаа обрасци на знаме на бик. Моделот на знамето на бик обично укажува дека трендот на пораст, кој беше прекинат со привремен пад на цената, најверојатно ќе продолжи. Оваа опсервација сугерира дека целокупното пазарно расположение за овие криптовалути е позитивно.

Нахакан Заокружување на дното

Пазарната капитализација на алткоините формираше нахакан заокружување на дното, според коосновачите. Овој модел, кој најчесто се наоѓа на крајот на продолжениот надолен тренд, означува потенцијален пресврт. Формирањето на нахакан заокружување на дното покажува дека алткоините можеби влегуваат на нов пазар за раст.

Потенцијалот на Биткоин наопаку

Ко-основачите на Glassnode, исто така, шпекулираат за идната траекторија на Биткоин. Тие сугерираат дека Биткоинот може да доживее нагорно движење по објавувањето на новите податоци за американскиот Индекс на потрошувачки цени (CPI), кои се очекува да покажат заладување на стапката на инфлација. Повисоката инфлација обично го зголемува притисокот во продажбата на ризичните средства како Биткоин. Затоа, ако податоците за ИПК потврдат пониска стапка на инфлација, тоа може позитивно да влијае на цената на Биткоин.

Тековен статус на пазарот

Во моментот на пишување, Bitcoin се тргува по 35.597 долари, што одразува намалување од 2,2% во последните 24 часа. Важно е да се напомене дека цените на криптовалутите се многу нестабилни и можат брзо да флуктуираат.

Заклучок

Како заклучок, ко-основачите на Glassnode веруваат дека Bitcoin и altcoins ја поставуваат сцената за параболичен потег. Присуството на обрасци на знамето на бикови и нахакан заокружување на дното сугерира позитивно расположение на пазарот. Дополнително, претстојните податоци за ИПК во САД може потенцијално да влијаат на ценовната траекторија на Биткоин. Сепак, од клучно значење е инвеститорите да спроведат сопствено истражување и да бидат претпазливи кога донесуваат одлуки за инвестирање на пазарот на криптовалути.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Најнови вести

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB
2024-02-16

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB

Вести