Вести

October 31, 2023

Биткоин ЕТФ добиваат импулс со рекорден обем на тргување

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherNikos PapadopoulosResearcher

Првиот фонд за тргување со Bitcoin (ETF) го забележа својот најголем неделен обем на тргување од своето основање. БТК фјучерси ETF објавен од ProShares, познат како BITO, забележа 1,7 милијарди долари во обем на тргување, додека Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) забележа 800 милиони долари. Овој податок укажува на силен апетит за Bitcoin ETF.

Биткоин ЕТФ добиваат импулс со рекорден обем на тргување

Според високиот аналитичар на Блумберг ЕТФ, Ерик Балчунас, високиот обем на тргување на БТК ЕТФ може да привлече големи инвеститори, како што се хеџ фондовите и големите финансиски институции. Балчунас, исто така, забележува дека претстојното одобрување на биткоин ЕТФ на спот-пазарот на BlackRock можеби нема да постави рекорд поради истовременото лансирање на повеќе ЕТФ, кои ќе го шират обемот на тргување.

Како заклучок, значителниот обем на тргување на Bitcoin ETF укажува на зголемен интерес за ова инвестициско возило. Како што повеќе ETF влегуваат на пазарот, се очекува обемот да биде дисперзиран меѓу нив. Сепак, големиот обем сепак може да привлече истакнати инвеститори, придонесувајќи за мејнстрим усвојувањето на Биткоин.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Најнови вести

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB
2024-02-16

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB

Вести