Вести

October 31, 2023

Биткоин: ветувачка алтернатива на златото во 2024 година

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherNikos PapadopoulosResearcher

Извршниот директор на гигантот за управување со средства Ван Ек верува дека условите за криптовалутите стануваат исклучително поволни како што се приближуваме до 2024 година. Во едно неодамнешно интервју, Јан ван Ек изјави дека Биткоин ја зацврстил својата позиција како примарна алтернатива на златото, претставувајќи речиси совршена можност за тргување за бикови во наредната година.

Биткоин: ветувачка алтернатива на златото во 2024 година

Биткоинот како алтернатива на златото

Според Ван Ек, Биткоинот се етаблирал како остварлива алтернатива на златото, слично на тоа како среброто е алтернатива на платината. Овој развој создаде идеална поставеност за трговците, бидејќи побарувачката за злато како складиште на вредност може да се намали.

Катализатори за нахаканизам

Ван Ек идентификуваше неколку катализатори кои придонесуваат за нахакан сентимент околу биткоинот и криптовалутите во 2024 година. Тие вклучуваат потенцијален пресврт во политиката на Федералните резерви, настанот за преполовување на биткоинот и недостиг на продавачи на пазарот.

Политика на Федералните резерви

Потенцијалната промена во политиката на Федералните резерви, заедно со нејзиниот крај, се гледа како позитивен фактор за Биткоин. Оваа промена може дополнително да го поттикне усвојувањето и прифаќањето на криптовалутите.

Преполовување на биткоинот

Настанот на преполовување на Биткоин, кој се случува приближно на секои четири години, е уште еден катализатор за нахакан изглед. Овој настан ја намалува стапката со која се создаваат нови биткоини, што доведува до потенцијално зголемување на побарувачката и недостиг.

Недостаток на продавачи

Ван Ек го истакна недостатокот на продавачи на пазарот како фактор кој придонесува за позитивното расположение. Тој ја спомена ликвидацијата што се случи, што резултираше со излегување на маркет-мејкерите и другите учесници од пазарот. Ова намалување на понудата може дополнително да ја поддржи нагорната траекторија на криптовалутите.

Заклучок

Како заклучок, извршниот директор на Ван Ек верува дека условите за криптовалути се многу поволни како што се приближуваме до 2024 година. Основањето на Биткоин како алтернатива на златото, заедно со катализаторите како што се потенцијалните промени во политиката на Федералните резерви, преполовувањето на Биткоинот и недостигот на продавачи, создадете перспективна трговска средина. Инвеститорите и трговците треба да ги земат предвид овие фактори кога донесуваат одлуки во врска со Биткоин и други криптовалути.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Најнови вести

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB
2024-02-16

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB

Вести