Вести

October 31, 2023

Биковите на Биткоин се држат силно над 34.000 долари во услови на потенцијална пауза на релито

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherNikos PapadopoulosResearcher

Вовед

Биковите на биткоинот одржуваат силна позиција над границата од 34.000 долари и покрај различните притисоци на пазарот. Трговците внимателно ја следат насоката на пазарот додека проценуваат дали тековниот нахакан митинг ќе продолжи или ќе почне да бледнее.

Биковите на Биткоин се држат силно над 34.000 долари во услови на потенцијална пауза на релито

Случувања на синџирот

Според шефот на истражувањето на CryptoQuant, Хулио Монеро, постојат два значајни случувања на синџирот што укажуваат на потенцијална пауза во митинг на цените на Bitcoin. Прво, краткорочните сопственици продаваат Биткоин со профит од 6%, што ја означува највисоката профитна маржа од април. Ова укажува на резервација на добивка од краткорочни иматели по цената на БТК која достигнува месечна највисока вредност од 35.150 долари. Второ, китовите прават значителни трансфери на БТК на крипто берзите Coinbase и Binance, со највисоко дневно ниво на активност од јуни. Овие случувања сугерираат потенцијално забавување на собирот на цените на Биткоин.

Анализа на пазарот

Трговецот Skew забележува дека отворениот интерес на Bitcoin (OI) останува релативно рамномерен, со мало бркање или значително движење. Bybit OI се зголеми за приближно 8.000 BTC. Од друга страна, Крипто Тони предвидува дека цената на БТК најверојатно ќе наиде на отпор близу 36.000 долари и потоа ќе доживее отфрлање.

Тековна цена на БТК

Од сега, цената на БТК доживеа скок од 15% оваа недела и моментално се тргува на 34.100 долари. Најниските и високите 24 часа се 33.416 долари и 34.238 долари, соодветно. Сепак, обемот на тргување е намален за 18% во последните 24 часа.

Инфлација и основни ЈКП

Додека претпочитаниот мерач на американската ФЕД за мерење на инфлацијата, основниот PCE, се олади на 3,7%, има зголемување на основниот PCE на месечно ниво поради високите цени на енергијата.

Заклучок

И покрај различните притисоци на пазарот, биковите на Биткоин се држат силно над нивото од 34.000 долари. Сепак, случувањата на синџирот сугерираат потенцијална пауза во митинг на цените на Bitcoin. Трговците внимателно ја следат насоката на пазарот за да утврдат дали нагорниот собир ќе продолжи или ќе почне да бледне. Важно е да се внимава на клучните индикатори како што се отворениот интерес и обемот на тргување за да се измери расположението на пазарот. Дополнително, инфлаторното опкружување и цените на енергијата, исто така, може да влијаат на цената на Биткоин. Како што пазарот се развива, од клучно значење е инвеститорите да останат информирани и да донесуваат добро информирани одлуки.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Најнови вести

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB
2024-02-16

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB

Вести