Вести

November 15, 2023

Апликациите за Bitcoin ETF ја чекаат пресудата на ДИК: Решавање на грижи и неизвесна судбина

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherNikos PapadopoulosResearcher

Вовед

Регулаторот допрва треба да ја посочи својата одлука за најновиот список на апликанти за Bitcoin ETF. Претходните одбивања предизвикаа загриженост за манипулации на пазарот и недостаток на договори за споделување надзор. Сепак, апликантите тврдат дека овие проблеми се решени или повеќе не се релевантни по одобрувањето на фјучерсите на Bitcoin ЕТФ.

Апликациите за Bitcoin ETF ја чекаат пресудата на ДИК: Решавање на грижи и неизвесна судбина

Сегашен статус

ДИК го одложи донесувањето на конечните одлуки за овие апликации. Регулаторот не даде никакви индикации за тоа како на крајот може да донесе одлука за апликациите.

Заклучок

Инвеститорите и апликантите со нетрпение ја чекаат пресудата на регулаторот за апликациите на Bitcoin ETF. Одобрувањето на биткоин фјучерси ЕТФ даде одредена надеж дека загриженоста покрената во претходните отфрлања е решена. Сепак, додека ДИК не ги донесе конечните одлуки, судбината на овие пријави останува неизвесна.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Најнови вести

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB
2024-02-16

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB

Вести