Вести

February 13, 2024

Анализирање на моделот на цена на Биткоин: пробив или дефект?

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherNikos PapadopoulosResearcher

Питер Брант неодамна ги сподели своите сознанија за моделот на цената на Биткоинот што може да сигнализира претстојни движења од значење. Графиконот на Брант го покажува тргувањето со Биткоин во рамките на конвергирачка шема, позната како симетричен триаголник во техничката анализа. Овој модел се карактеризира со пониски високи и повисоки падови, што укажува на рамнотежа помеѓу купувачите и продавачите. Конвергенцијата на овие линии на тренд го претставува потенцијалот за значително движење на цената, или пробивање или дефект.

Анализирање на моделот на цена на Биткоин: пробив или дефект?

Моделот на ковчегот и отскочната даска

Во твитот на Брант се споменува „агол на ковчегот“ и „шара на отскочна даска“. Аголот на ковчегот сугерира позиција каде што Bitcoin ризикува остар пад ако поддршката не успее. Од друга страна, моделот на отскочна штица имплицира потенцијален нахакан пробив, каде што цената би можела да ја искористи стеснувачката консолидација за да се катапултира нагоре.

Нивоа на поддршка и отпор

За да се разберат пошироките импликации на пазарот, важно е да се разгледаат нивоата на поддршка и отпорност на Биткоин. Во моментов, Биткоин покажува локално ниво на поддршка околу 37.084 долари, што се усогласува со претходните консолидации на цените и психолошките кружни бројки кои делуваат како ментални сидра за трговците. На страната на отпорот, може да се идентификува локален врв во близина на 50.070 долари, каде што минатите митинзи се соочија со продажен притисок.

Сценарио за раст

Во сценарио за раст, ако Биткоинот се скрши над нивото на отпор, тоа би можело да ја потврди шемата на отскочна штица, што потенцијално ќе доведе до тест на повисоки нивоа на отпор. Трговците може да бараат историски тавани на цени или екстензии на Фибоначи како можни цели.

Сценарио за пад на цената

Спротивно на тоа, ако Bitcoin го прекрши нивото на поддршка, тоа може да резултира со исход на ковчег агол. Ова може да доведе до тестирање на средствата пониски поддржувачи, веројатно барајќи претходни значителни ниски падови или области со висока историска ликвидност.

Како заклучок, анализата на Питер Брант за моделот на цени на Биткоин го нагласува потенцијалот за значителни движења во криптовалутата. Трговците треба внимателно да ги следат нивоата на поддршка и отпор за да ја измерат насоката на пазарот. Без разлика дали се работи за нахакан пробив или пад, свесноста за овие обрасци може да помогне да се информираат одлуките за инвестирање.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Најнови вести

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB
2024-02-16

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB

Вести