Вести

October 31, 2023

Анализа на цените на Bitcoin и Ethereum: нагорен потенцијал со привремено пад и ниво на отпор

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherNikos PapadopoulosResearcher

Анализа на цената на биткоинот

Трговецот со крипто Али Мартинез предвидува дека Биткоинот (BTC) е подготвен за нагорен потег, но прво може да се случи привремено пад. Според Мартинез, биткоинот најверојатно ќе се пробие над горната линија на трендот на нахакан растечки триаголник. Сепак, пред пробивањето, трговецот очекува Биткоин да се намали на 33.000 долари. Оваа корекција се проценува на околу 5%.

Анализа на цените на Bitcoin и Ethereum: нагорен потенцијал со привремено пад и ниво на отпор

Мартинез ги анализира и претходните пазарни циклуси на Биткоин и сугерира дека тековниот циклус ќе го достигне својот врв во октомври 2025 година. Врз основа на историските податоци, тој верува дека сега е добро време да се купи Биткоин, бидејќи има уште две возбудливи години пред нас.

Во моментот на пишување, Bitcoin се тргува по 34.008 долари.

Анализа на цената на Ethereum

Покрај Биткоин, Мартинез коментира и за Ethereum (ETH). Тој истакнува дека податоците од фирмата за криптоаналитика IntoTheBlock укажуваат на тоа дека Ethereum ќе се соочи со значителен отпор на ниво од 1.960 долари. Овој отпор се припишува на голем број адреси кои имаат приближно 33 милиони ЕТХ. Ако Ethereum го надмине ова ниво, може да доживее пробив.

Во моментов, Ethereum се проценува на 1.783 долари.

Како заклучок, и Bitcoin и Ethereum покажуваат потенцијал за нагорно движење. Сепак, инвеститорите треба да бидат свесни за можноста за привремено намалување на цената на Биткоин и нивото на отпор за Ethereum на 1.960 долари. Важно е да се спроведе темелно истражување и да се внимава кога се донесуваат инвестициски одлуки на пазарот на криптовалути.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Најнови вести

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB
2024-02-16

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB

Вести