Вести

November 26, 2023

Американската банка обвинета за затворање на сметката на клиентот врз основа на лажни информации

Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
WriterАна Стојановска (Ana Stojanovska)Writer
ResearcherNikos PapadopoulosResearcher

Една од најголемите банки во САД, US Bank, се соочува со обвинувања за затворање на сметката на клиент врз основа на лажни информации. Инцидентот излезе на виделина кога оператор со кран од Калифорнија, познат како Crane Daddy на TikTok, објави видео во кое го објаснува своето тешко искушение.

Американската банка обвинета за затворање на сметката на клиентот врз основа на лажни информации

Според Крејн Деди, УС Банка ненадејно му ја замрзнала сметката и испратила чек на адресата во досие, оставајќи го без пари. И покрај тоа што беше лојален клиент 20 години, банката одби да му ги врати парите или повторно да му ја отвори сметката.

Причината за оваа драстична акција, како што открија претставници на УС Банка, биле два одделни телефонски повици во кои се тврди дека Крејн Деди починал. Овие лажни повици за смрт предизвикаа исклучување на сметката.

Иако банката на крајот делумно ја врати сметката, таа ги запре неговите трансакции, спречувајќи го да ја користи својата дебитна картичка или да пишува чекови. Исфрустриран од ситуацијата, Крејн Деди решил да отвори нова сметка на друго место и побарал благајнички чек од US Bank.

Додека ги добил парите назад, Крејн Деди го изразил своето разочарување од услугата на банката, наведувајќи дека инцидентот го исплашил како клиент. И покрај тоа, тој сè уште има сметки во банката за плаќањата за хипотека и автомобил.

Овој инцидент служи како потсетник за важноста да се проверат информациите пред да се преземат драстични активности. Таа, исто така ја нагласува потребата банките да имаат цврсти безбедносни мерки за да спречат вакви инциденти да се случуваат во иднина.

Како заклучок, наводното затворање на сметката на клиент од страна на УС Банка врз основа на лажни повици за смрт предизвикува загриженост за услугите на клиентите и безбедносните протоколи на банката. Клиентите треба да останат будни и да обезбедат точност на информациите доставени до финансиските институции за да се избегнат непотребни прекини на нивните сметки.

About the author
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
Ана Стојановска (Ana Stojanovska)
About

Ана Стојановска е динамична личност во светот на онлајн играње во Северна Македонија. Со страст кон технологијата и локалните нијанси, таа се специјализира за локализација на содржината на онлајн казина за да резонира со македонските ентузијасти.

Send email
More posts by Ана Стојановска (Ana Stojanovska)

Најнови вести

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB
2024-02-16

Шибариум: просперитетна заедница, импресивен раст и зголемена стапка на изгореници на SHIB

Вести